bg | ro | en |

Știri back

18 ani de Camera Bulgaro-Română!

10.09.2021

10 septembrie 2003

  • Am început cu entuziasm într-un birou închiriat cu o echipă de doua persoane.
  • 31 de companii fondatoare au susținut înființarea organizației noastre cu 50.000 BGN.
  • Schimburile comerciale dintre Bulgaria și România erau de 300 milioane USD.
  • Problemele acelei perioade - conectivitate transport, trecerea dificila a frontierei, lipsa contactelor, legislație diferită în ceea ce privește afacerile din cele două țări.

10 septembrie 2021

In prezent, sunt 80 de companii membre active în organizație, iar echipa lucrează pentru peste 100 de companii, care beneficiază de cercetări de piață, parteneri in pe celălalt mal al Dunării și o prezență de succes pe piața vecină.

România este al doilea partener comercial al Bulgariei, cu un schimb comercial de 2.288 miliarde EUR. Putem spune că am ajutat mii de companii să facă primii pași în România și Bulgaria.

Echipa noastră este acum formată din 11 persoane, iar Camera deține propriul sediu. Gestionăm active și resurse financiare în valoare de 676 mii BGN. Parteneriatele stabilite și dezvoltate sunt cu organizații din 20 de țări europene. Printre partenerii noștri se numără ROMEXPO - cel mai mare centru expozițional din România, echipa noastră oferind asistenta companiilor bulgare să participe la expoziții organizate acolo, dar si companiilor românești sa participe la evenimente organizate de International Fair Plovdiv – cel mai mare centru expozițional din Bulgaria.

Suntem mândri de Fondul bulgaro-român pentru copii, pe care l-am înființat în 2017, dezvoltăm în permanență Centrul nostru de formare profesională și Agenția pentru mobilitatea forței de muncă din cadrul Camerei.

Problemele de astăzi: unele dintre problemele inițiale au fost rezolvate, altele sunt actuale și astăzi. A fost construit un nou pod peste Dunăre lângă Calafat, dar legătura dintre cele două țări nu este suficient de bine dezvoltata, trecerea frontierei este tot dificilă, dar motivul (temporar) este pandemia.

Mulțumim pentru încredere tuturor companiilor, organizațiilor și instituțiilor cu care avem onoarea și plăcerea de a lucra împreună!

Depăşim FRONTIERE | Clădim PARTENERIATE | Susţinem SUCCESUL


Mai multe despre subiect